A child is twirling a 0.0142-kg ball on a string in a horizontal circle whose ra
ID: 2138304 • Letter: A
Question
A child is twirling a 0.0142-kg ball on a string in a horizontal circle whose radius is 0.0733 m. The ball travels once around the circle in 0.695 s. (a) Determine the centripetal force acting on the ball. (b) If the speed is doubled, by what factor does the centripetal force increase?
Explanation / Answer
a) centripital force = mv^2/r
v = 2pi*r/T = 2*3.14*0.0733/0.695 = 0.662336690647482 m/sec
mv^2/r= 0.0142* 0.662336690647482* 0.662336690647482/0.0733 = 0.084984944928 N
b) in the speed is coubled the the force increases by 4 times
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.