See below and explain fully. A black hole is an object so heavy that neither mat
ID: 2138522 • Letter: S
Question
See below and explain fully.
Explanation / Answer
c = sqrt(2GM/r0
ro = 2 * G M /c^2 = (2*6.67*10^-11*7.45*10^24)/(9*10^16) = 11.042555556e?3 m = 11.043 mm
b) W = m*g = m*G* M/ro^2 = (6.67*10^-11*7.45*10^24*1.46*10^-6)/((11.043*10^-3)^2) = 5.949230806e+12 kg
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.