A car of mass M = 1000kg traveling at 40.0km/hour enters a banked turn covered w
ID: 2138523 • Letter: A
Question
A car of mass M = 1000kg traveling at 40.0km/hour enters a banked turn covered with ice. The road is banked at an angle ?, and there is no friction between the road and the car's tires. (Figure 1) . Use g = 9.80m/s2 throughout this problem.
Part A
What is the radius r of the turn if ? = 20.0? (assuming the car continues in uniform circular motion around the turn)?
Express your answer in meters.
Explanation / Answer
V= 40 km/ hour = 11.11 m/s
So make a free body diagram with the angla in it
and Ncos(theta)= mg
So the total force left is Nsin(theta)
so ma= Nsin(theta)
You practically divide the two equations and you get
tan(theta)= a/g
a= V^2/r
tan(theta)= V^2/rg
we're looking for r
switch the equation around
rg= V^2/ tan(theta)
r= V^2/ gtan(theta)
r= (11.11)^2 / (9.8)(tan(20))
r= 123.46/ 3.57
r= 34.6 meters
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.