A conducting rod slides down between two frictionless vertical copper tracks at
ID: 2138548 • Letter: A
Question
A conducting rod slides down between two frictionless vertical copper tracks at a constant speed of 4.7 m/s perpendicular to a 0.51-T magnetic field. The resistance of the rod and tracks is negligible. The rod maintains electrical contact with the tracks at all times and has a length of 1.1 m. A 0.59- resistor is attached between the tops of the tracks. (a) What is the mass of the rod? (b) Find the change in the gravitational potential energy that occurs in a time of 0.15 s. (c) Find the electrical energy dissipated in the resistor in 0.15 s.Explanation / Answer
a)
F_grav =F_mag
mg =BIL
since I=Einduced/R =BLV/R
mg =B^2L^2V/R
m =B^2L^2V/Rg
m =(0.51)^2*(1.1)^2*4.7/0.59*9.8
m=0.256 Kg
b)
dU =mgh =-mg(V*dt)=-0.256*9.8*4.7*0.15
dU= -1.77 J
c)
P=E^2/R =(BLV)^2/R =(0.51*1.1*4.7)^2/0.59
P=11.78 W
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.