Review Conceptual Example 3 and the drawing as an aid in solving this problem. A
ID: 2138629 • Letter: R
Question
Review Conceptual Example 3 and the drawing as an aid in solving this problem. A conducting rod slides down between two frictionless vertical copper tracks at a constant speed of 5.8 m/s perpendicular to a 0.67-T magnetic field. The resistance of the rod and tracks is negligible. The rod maintains electrical contact with the tracks at all times and has a length of 1.1 m. A 0.96- resistor is attached between the tops of the tracks. (a) What is the mass of the rod? (b) Find the change in the gravitational potential energy that occurs in a time of 0.21 s. (c) Find the electrical energy dissipated in the resistor in 0.21 s.Explanation / Answer
induced emf e = lvB
induced current i = e/R = 1.1* 5.8*0.67/(0.96) = 4.45 A
F=mg = iLB
m = 4.45* 1.1*0.67/9.8 = 0.334 kgs
b. h = 0.5 gt^2 = 0.5*9.8*0.21^2 = 0.216 m
GPE = mgh = 0.334*9.8* 0.216 =0.7088 J
c. eletrical energy = i^2 Rt = 4.45^2 * 0.96 *0.21 = 4 J
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.