A physics student monitors the speed and kinetic energy of a 0.48-kg traveling o
ID: 2138855 • Letter: A
Question
A physics student monitors the speed and kinetic energy of a 0.48-kg traveling object. At a time of t = 1.0 s, the object is traveling with a speed of 5.5 m/s and at a time of t = 4.0 s, the object has a kinetic energy of 30 J. Determine the following. (a) kinetic energy of the object at t = 1.0 s1 J
(b) speed of the object at t = 4.0 s
2 m/s ***PLEASE SHOW WORK*** (a) kinetic energy of the object at t = 1.0 s
1 J
(b) speed of the object at t = 4.0 s
2 m/s ***PLEASE SHOW WORK***
Explanation / Answer
a) kinetic energy = 0.5*mv^2 = 0.5*0.48*5.5*5.5 = 7.26 J
b)kinetic energy = 30 = 0.5*0.48*v^2
so v = 11.18 m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.