A) constant friction force of 4.8 N retards the block\'s motion from the moment
ID: 2139095 • Letter: A
Question
A) constant friction force of 4.8 N retards the block's motion from the moment it is released. Using an energy approach, find the position x of the block at which its speed is a maximum.
B) Explore the effect of an increased friction force of 14.5 N. At what position of the block does its
maximum speed occur in this situation??
Explanation / Answer
Initial Energy
E = 1/2 k d^2
At maximum speed
E' = 1/2 k x^2 + 1/2 m^2
W = dE
F (d - x) = 1/2 k d^2 - (1/2 k x^2 + 1/2 m v^2)
v^2 = k d^2 / m - k x^2 / m - 2F (d - x) / m
differentiate and vmax if dv/dx = 0
2v dv/dx = - 2 k x / m + 2F / m = 0
F = k x
x = F / k
a)
x = 4.8 / 1100 = 4.36 x 10^-3 m = 0.436 cm
b)
x = 14.5 / 1100 = 0.0131818 m = 1.318 cm
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.