Using the equation \\(U_{1} + K_{1} + W_{other} = U_{2} + K_{2}\\) , i.e, the Pr
ID: 2139136 • Letter: U
Question
Using the equation (U_{1} + K_{1} + W_{other} = U_{2} + K_{2}) , i.e, the Principle of the Conservation of Energy, solve the following problem. A mass of 500 kg is attached over a massless pulley to a mass of 100g as shown below. Starting from rest at the top of the 45 degree incline shown, it is given a small tap (to break any residual forces of static friction), and moves under sliding friction ((mu_{k} = 0.2)) down the incline. After travelling 2.00 m, it encounters a spring (k = 45.0 N/m) in its equilibrium position. How fast is the half-kilogram mass moving once it has moved 220 cm from its starting position? Your answer should be accurate to 3 significant figures.Explanation / Answer
the spring compressed by 0.2 m , energy stored in spring = 0.9 J
the small block has gone up by 2.2 m , gain in PE = 2.156 J
big block has gone down by 2.2 sin 45 , loss in PE = 7.622 J
friction has done work =1.524 J
change in kinetic energy = loss in potential energy - work done by friction - energy stored in spring
= 3.042 J
since both the blocks are moving with same speed
,0.5 V^2 (M+m) = 3.042
V= 3.184 m/sec
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.