A copper wire of length L and cross sectional area A is connected to a 12.0 volt
ID: 2139317 • Letter: A
Question
A copper wire of length L and cross sectional area A is connected to a 12.0 volt DC power supply. The current through the wire is measured at 32A. A platinum wire of the same length and and cross sectional area as the first wire is attached to the first wire and the negative terminal of the battery is connected to the free end of the copper wire, while the positive teriminal is connected to the free end of the platinum wire. The current through the wires is then measured. (a)What is the current through both wires? The two wires are now separated. The left end of each wire is connected to the negative side of the battery, while the right sides are connected to the positive side of the battery. What is the current supplied by the battery?Explanation / Answer
resistivity of copper
p_cu =1.68*10^-8 ohms-m
for platinum
p_pl =10.6*10^-8
Resistance of copper Wire
Rcu =V/I =12/32 =0.375 ohms
pcu*L/A =0.375
L/A =0.375/1.68*10^-8
L/A =2.23*10^7resistance of platinm
Rpl =p_pl*(L/A)=10.6*10^-8*2.23*10^7
Rpl =2.364 ohms
a)
in series
R=Rcu+Rpl =0.375+2.364
R =2.739 ohms =2.74 ohms(approx)
I=V/R =12/2.74
I=4.38 A
b)
in parallel
R =0.375*2.364/(0.375+.364)
R=0.32 ohms
I =12/0.32
I =37.08 A
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.