On average, an electric water heater operates for 1.6 h each day. It has a power
ID: 2139510 • Letter: O
Question
On average, an electric water heater operates for 1.6 h each day. It has a power requirement of 4500 W and a current requirement of 37.5 A when wired to a 240 V household supply.
On average, an electric water heater operates for 1.6 h each day. It has a power requirement of 4500 W and a current requirement of 37.5 A when wired to a 240 V household supply. If the cost of electricity is $0.28/kWh, what is the cost of operating the heater during a 30-day month? ___ $ What is the resistance of a typical water heater? ___Explanation / Answer
Energy Required in one day = power * time = 4500*1.6/1000 = 7.2kWh
so cost of operating heater for 30 days = 7.2*30*0.28 = 60.48$
the numbers are not correct. 240 volts x 37.5 amps = 9000 watts. If you are listing the problem correctly, then there is a mistake in the problem, in the book, or your teach made a mistake.
But you can use 4500 watts and 240 volts to get
P = E
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.