A resistor with R = 9.19 ? resistance is connected to a real (i.e. non-ideal) ba
ID: 2139608 • Letter: A
Question
A resistor with R = 9.19 ? resistance is connected to a real (i.e. non-ideal) battery as shown in the figure.Figure here: http://s1148.photobucket.com/albums/o575/sarahjoy1216/?action=view¤t=Screenshot2012-06-21at105931AM.png
The battery produces an electromotive force of ? = 18.5 V. When it is connected to the load resistor above, the terminal voltage of the battery drops down to ?Vt = 13.6 V.
a) What is the internal resistance r of the batter?
b) What is the electric current flowing in the circuit?
c) What is the power dissipated by the external resistor?
d) How much power is dissipated inside the battery?
e) What is the efficiency of the circuit in percent?
Explanation / Answer
I=E/(R+r) Vt=E-Er/(R+r)=ER/(R+r) So r=3.31 ohm a.)3.31 ohm b.)I=1.48 A c.)P=I^2R=20.12 W d.)P=I^2r=7.25 W e.)E=(20.12+7.25)/27.38=0.9996=99.96 %
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.