Three 100 ? resistors are connected as shown in the figure. The maximum power th
ID: 2139674 • Letter: T
Question
Three 100 ? resistors are connected as shown in the figure. The maximum power that can safely be delivered to any one resistor is 27.5 W.
resistor on the left W resistor at the top of the loop W resistor at the bottom of the loop W Three 100 ? resistors are connected as shown in the figure. The maximum power that can safely be delivered to any one resistor is 27.5 W. What is the maximum potential difference that can be applied to the terminals a and b? V For the voltage determined in part (a), what is the power delivered to each resistor? What is the total power delivered to the combination of resistors? WExplanation / Answer
A) power = v^2 /r = 27.5 =v^2/100 =
V can be maximum = 52.44 v across on resistance that is leftmost
now across ab = 52.44 x 1.5 = 78.66 v
potential across resistor on the left = 52.44 v
potential across resistor at the top of the loop = 26.22 v
potential across resistor at the bottom of the loop =26.22 v
b)
resistor on the left = 27.5 W
resistor at the top of the loop = potential difference^2/r = 6.875 W
resistor at the bottom of the loop = 6.875 w
c)total power will be sum of all three = 27.5 +6.875+6.875 = 41.25 W
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.