A circular conducting coil with radius 3.90 cm is placed in a uniform magnetic f
ID: 2139847 • Letter: A
Question
A circular conducting coil with radius 3.90 cm is placed in a uniform magnetic field of 1.050 T with the plane of the coil perpendicular to the magnetic field as shown. The coil is rotated 180
A circular conducting coil with radius 3.90 cm is placed in a uniform magnetic field of 1.050 T with the plane of the coil perpendicular to the magnetic field as shown. The coil is rotated 180 degree about the axis in 0.222 s. What is the average induced emf in the coil during this rotation? mV If the coil is made of copper with a diameter of 0.900 mm, what is the average current that flows through the coil during the rotation? AExplanation / Answer
a)
A=pir^2 =pi*0.039^2 =4.78*10^-3 m^2
E=NBAd(cosx)/dt
E=1*1.05*4.78*10^-3(cos0-cos180/0.222)
E =0.04522 V
E =45.22 mV
b)
r=d/2 =0.45 mm
B=uoI/2pir
I =2pirB/uo =2pi*0.45*10^-3*1.05/(4pi*10^-7)
I=2362.5 A
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.