a. The block in the figure is initially at rest on an inclined plane at the equi
ID: 2140036 • Letter: A
Question
a. The block in the figure is initially at rest on an inclined plane at the equilibrium position that it would have if there were no friction between the block and the plane. How much work is required to move the block 40 cm down the plane if the frictional coefficient is u = 0.?
b. How much work is required to move the block 40 cm down the plane if the frictional coefficient is u = .17?
please show in steps with the formulas, thanks!
Explanation / Answer
a)
workdone = 0.5*k*x^2
=0.5*40*0.4*0.4+= 3.2 J
--------
b)Workdone by all forces =0
Wf+W mgsinx + W spring +WF =0
- 0.17*2*9.8*0.866 * 0.4 +0.5*0.4*0.4*40 + W+ 2*0.4*9.8*0.5 =0
so W = 3.2+ 1.154 J
= 4.354 J
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.