Question: A 1070 kg car and 3420 kg truck undergo a perfectly inelastic collisio
ID: 2140068 • Letter: Q
Question
Question:
A 1070 kg car and 3420 kg truck undergo a perfectly inelastic collision. Before the collision, the car was traveling southward at 1.45 m/s and the truck was westward at 9.20 m/s. Find the velocity of the wreckage immediately after the collision.
You can take this into account by one of these methods:
1) Use conservation of momentum and use i-j unit vector notation throughout
2) Write the equations for conservation of momentum in the x direction, and in the y-direction, separately, and solve the two equations simultaneously.
If you use method 1, be sure that you state the directions being taken as positive. No need to do that for method 2, since the unit vectors are defined as positive in the north and east directions.
Explanation / Answer
First off, what is a perfectly inelastic collision? Its a collision where once the objects collide, there is no rebound. They essentially become one object.
By calculating the momentum of each before the collision, we can obtain a total momentum. Lets make north our positive Y for easy calculation
First, the car.
momentum in x direction or Px
Px=0 (easy)
Py=(1070kg*1.45)=1551.5kg(m/s)
now the truck
Px=(3420kg*-9.2m/s)=-31464kg(m/s) negative because west is our negative x direction
Py=0 easy
now that they are collided and considered one mass, because of conservation of momentum, Pi=Pf, so we get:
-31464i+1551.5j=4490kg*v
v=(-7.00i+0.3255j)m/s
so for whatever notation you need to use, the final velocity is
Vx = -7 m/s
Vy = 0.3255 m/s
any questions just ask :)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.