The Fermi energy of silver at 300 K is 5.48 eV. (a) What is the average energy o
ID: 2140158 • Letter: T
Question
The Fermi energy of silver at 300 K is 5.48 eV. (a) What is the average energy of a conduction electron in silver at 300 K?eV
(b) At what temperature would the average translational energy of a molecule in an ideal gas be equal to the energy calculated in part (a)?
K Please show all working (a) What is the average energy of a conduction electron in silver at 300 K?
eV
(b) At what temperature would the average translational energy of a molecule in an ideal gas be equal to the energy calculated in part (a)?
K Please show all working
Explanation / Answer
a) Conduction band energy = 5.48 ev
b) 3KT/2 = 5.38 ev
3KT/2 =5.48*1.6*10^-19 J
1.5*1.38*10^-23*T = 5.48*1.6*10^-19
T =4.2357*10^4 k
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.