The figure below shows a uniform magnetic field confined to a cylindrical volume
ID: 2140529 • Letter: T
Question
The figure below shows a uniform magnetic field confined to a cylindrical volume of radius R. The magnitude of is decreasing at a constant rate of 10.2 mT/s.
What are (a) the x-component, (b) the y-component, and (c) the z-component of the initial acceleration of an electron released at point a (radial distance r = 6.70 cm)?
What are (d) the x-component, (e) the y-component, and (f) the z-component of the initial acceleration of an electron released at point b (r = 0 cm)?
What are (g) the x-component, (h) the y-component, and (i) the z-component of the initial acceleration of an electron released at point c (radial distance r = 6.70 cm)?
Explanation / Answer
a)
int{E.dl} = A dB/dt
==> E (2 pi r) = pi r^2 (dB/dt)
==> E = (r/2) (dB/dt)
==> E = (dB/dt)/2 r = 10.2e-3/2 = 0.0051 r
a = qE/m = 1.6e-19*0.0051*0.0670/9.109e-31 = 6.00 x 10^7 m/s2
==> ax = -6.00 x 10^7 m/s2
b)
ay = 0 m/s2
c)
az = 0 m/s2
d)
ax = 0 m/s2
e)
ay = 0 m/s2
f)
az = 0 m/s2
g)
ax = -6.00 x 10^7 m/s2
h)
ay = 0 m/s2
i)
az = 0 m/s2
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.