Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Professional baseball pitchers can deliver a pitch which can reach the blazing s

ID: 2140748 • Letter: P

Question

Professional baseball pitchers can deliver a pitch which can reach the blazing speed of 100 mph (miles per hour).  A local team has drafted an up-and-coming left handed pitcher who can consistently throw at  41.34 m/s (92.50 mph).  Assuming the ball has a mass 0.1438 kg and has this speed just before a batter would make contact, how much kinetic energy does the ball have?  

How high would the ball need to be dropped from to attain the same energy (neglect air resistance)?  (The acceleration due to gravity is 9.81 m/s2.)

Explanation / Answer

KE = 0.5*m*v^2 = 122.87678364 J

m*g*h = 0.5*m*v^2


==> h = v^2/2*g = 87.194 m


Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote