A 74 -kg fisherman in a 127 -kg boat throws a package of mass m = 15 kg horizont
ID: 2140793 • Letter: A
Question
A 74-kg fisherman in a 127-kg boat throws a package of mass m = 15 kg horizontally toward the right with a speed of vi = 4.6 m/s as in the figure below. Neglecting water resistance, and assuming the boat is at rest before the package is thrown, find the velocity of the boat after the package is thrown.
A 74-kg fisherman in a 127-kg boat throws a package of mass m = 15 kg horizontally toward the right with a speed of vi = 4.6 m/s as in the figure below. Neglecting water resistance, and assuming the boat is at rest before the package is thrown, find the velocity of the boat after the package is thrown.
Explanation / Answer
m1v1=m2v2
15*4.6 = (74+127)*v2
v2 =0.34328358209 m/s towards left
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.