A short train (an engine plus four cars) is accelerating at 1.70 m / s 2 . The m
ID: 2140824 • Letter: A
Question
A short train (an engine plus four cars) is accelerating at 1.70m/s2 . The mass of each car is 3.50 A short train (an engine plus four cars) is accelerating at 1.70m/s2 . The mass of each car is 3.50 A short train (an engine plus four cars) is accelerating at 1.70m/s2 . The mass of each car is 3.50 A short train (an engine plus four cars) is accelerating at 1.70m/s2 . The mass of each car is 3.50 A short train (an engine plus four cars) is accelerating at 1.70m/s2 . The mass of each car is 3.50 A short train (an engine plus four cars) is accelerating at 1.70m/s2 . The mass of each car is 3.50Explanation / Answer
engine on the firstcar:
F = ma = (35000 x 4)(1.7) = 238000N
1st on 2nd car:
F = ma = (35000 x 3)(1.7) = 178500N
2nd on 3rd car:
F = ma = (35000 x 2)(1.7) =119000N
3rd on 4th car:
F = ma = (35000)(1.70) = 59500 N
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.