Consider a head-on elastic collision involving two particles. Before the collisi
ID: 2140863 • Letter: C
Question
Consider a head-on elastic collision involving two particles. Before the collision, the smaller mass m1 is moving with velocity v = 1 m/s. toward the larger mass m2. After the collision, m2 moves with velocity v2, and m1 recoils, moving with negative velocity v1.
(A) Write the equations for momentum conservation and energy conservation. (The only energies here are the kinetic energies of the particles.)
(B) Solve the equations for v1 and v2.
(C) Suppose m1 = 0.31 m2. Evaluate v1 and v2.
Explanation / Answer
V1= -0.401m/s
V2 =0.599m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.