One object is at rest, and another is moving. The two collide in a one-dimension
ID: 2141050 • Letter: O
Question
One object is at rest, and another is moving. The two collide in a one-dimensional, completely inelastic collision. In other words, they stick together after the collision and move off with a common velocity. Momentum is conserved. The speed of the object that is moving initially is 24 m/s. The masses of the two objects are 3.9 and 8.5 kg. Determine the final speed of the two-object system after the collision for the case (a) when the large-mass object is the one moving initially and the case (b) when the small-mass object is the one moving initially.
(a) vf = ---Select---m/sm/s^2kg
Explanation / Answer
Total momentum before collsion = total momentum after collision
a)
Case 1
Total momentum before collision = 8.5 * 24 = 204 kgm/s
Since the two masses stick together, the mass after collision = 8.5 + 3.9 = 12.4 kg
Total momentum after collision = 12.4 v
So
204 = 12.4 v
v = 204 / 12.4 = 16.45 m/s
b)
Case 2
Total momentum before collision = 3.9 * 24 = 93.6 kgm/s
Total momentum after collision = 12.4 v
93.6= 12.4 v
v = 93.6/12.4 = 7.54 m/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.