When switch S in the figure below is open, the voltmeter V of the battery reads
ID: 2141186 • Letter: W
Question
When switch S in the figure below is open, the voltmeter V of the battery reads 3.84 V. When the switch is closed, the voltmeter reading drops to 3.74 V, and the ammeter A reads 1.10 A. Assume that the two meters are ideal, so they don't affect the circuit.
Find the emf of the battery.
V
Find the internal resistance of the battery.
?
Find the circuit resistance R.
?
Explanation / Answer
when switch is open no current flows hence the voltmeter reading is the battery emf
V(emf)= 3.84 V
when the switch is closed the reading drops to 3.74 V
and the ammeter reading is
1.1 A
now the voltage across the voltmeter
3.74= 3.84-(1.1)*r
1.1*r=0.1
therefore
r= 1/11 =0.0909 ohm
the same amount of voltage is drop across R
therefore
1.1*R=3.74 V
R=3.74/11 = 0.34 ohm
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.