A child of mass kg sits at the end of a rope of length m. The other end of the r
ID: 2141218 • Letter: A
Question
A child of mass
kg sits at the end of a rope of length
m. The other end of the rope is fastened to a ceiling in a gymnasium, and the child travels so that he moves in a horizontal circle of radius
m as sketched in the figure below.
Ty = Tx = mgy = mgx = A child of mass m = 47 kg sits at the end of a rope of length L = 3.2 m. The other end of the rope is fastened to a ceiling in a gymnasium, and the child travels so that he moves in a orizontal circle of radius r = 2.50 m as sketched in the figure below.Explanation / Answer
c) Ty = T sin theta
Tx = T cos theta
mgy = - mg
mgx = 0
d)
ay = 0
cos theta = r/L
theta = arcos(2.5/3.2)
T sin theta - m g = 0
T*sin(arcos(2.5/3.2)) - 47*9.81=0
T=738.6 N
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.