A bartender slides a beer mug at 1.4 m/s towards a customer at the end of a fric
ID: 2141436 • Letter: A
Question
A bartender slides a beer mug at 1.4 m/s towards a customer at the end of a frictionless bar that is 1.4 m tall. The customer makes a grab for the mug and misses, and the mug sails off the end of the bar.
a) How far away from the end of the bar does the mug hit the floor?
b) What are the speed and direction of the mug at impact?
speed 6Draw an arrow to represent the final velocity of the mug. What is the horizontal component of velocity? (It has not changed since it was sent sliding down the bar!) What is the vertical component? (It is the same as if the mug were dropped from rest!) m/s
direction 7° below the horizontal
A bartender slides a beer mug at 1.4 m/s towards a customer at the end of a frictionless bar that is 1.4 m tall. The customer makes a grab for the mug and misses, and the mug sails off the end of the bar. How far away from the end of the bar does the mug hit the floor? What are the speed and direction of the mug at impact?
Explanation / Answer
Part A)
In the y direction
d = vot + .5at^2
1.4 = 0 + .5(9.8)(t^2)
t = .5345 sec
d = vt
d = (1.4)(.5345)
d = .748 m
vf = vo + at
vf = (0) + (9.8)(.5345)
vf = 5.24 m/s
Net speed = sqrt[(5.24)^2 + (1.4)^2]
speed = 5.42 m/s
Part B)
The angle is from the tangent function
tan angle = 5.42/1.4
angle = 75.5 degrees below the horizontal
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.