can someone help me with this Radio transmitter Suppose an RLC circuit is resona
ID: 2141506 • Letter: C
Question
can someone help me with this
Radio transmitter Suppose an RLC circuit is resonance is to be used to produce a radio wave. The "inductor" in this case is actually a transformer used to excite the dipole antenna, but it has a certain inductance in the left part of the circuit, so that acts like an ordinary RLC circuit. If you are licensed to transmit at 3.922 MHz (a cycles-per-second frequency) and your transformer has an inductance of L = 2.4 mH, what capacitance C do you need? (Hint: recall that standard RLC circuit calculations use angular frequency.) What is the wavelength of your transmissions? (This happens to be in the "shortwave radio" part of the EM spectrum, called that for historical reasons.)Explanation / Answer
a. f = 3.922*10^6 Hz, w = 2pif
w^2 = 1/LC
Capacitance= 1/w^2L = 1/({2*3.14*3.922)^2*10^12 * 2.4 *10^-3}
C = 6.86*10^-13 C
b. As C = Lf
L = 3*10^8/3.922*10^6
wavelength L = 76.49 m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.