Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

The forces shown in the force vs. time diagram in the figure below act on a 1.2

ID: 2141995 • Letter: T

Question

The forces shown in the force vs. time diagram in the figure below act on a 1.2-kg particle.

The forces shown in the force vs. time diagram in the figure below act on a 1.2-kg particle. Find the impulse for the interval from t = 0 to t = 3.0 s. Find the impulse for the interval from t = 0 to t = 5.0 s. If the forces act on a 1.2-kg particle that is initially at rest, find the particle's speed at t = 3.0 s. If the forces act on a 1.2-kg particle that is initially at rest, find the particle's speed at t = 5.0 s.

Explanation / Answer

a) impulse = 5*3 =12 N.s

b) impulse = 5*5 =25 N.s

c) velcity = a.t = 10 m/s

d)velcity = a1t1-a2t2 = 8.33 m/s

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote