A chemistry student needs to standardize a fresh solution of sodium hydroxide. S
ID: 2142104 • Letter: A
Question
A chemistry student needs to standardize a fresh solution of sodium hydroxide. She carefully weighs out of 130.mg oxalic acid , a diprotic acid (H2C2O4) that can be purchased inexpensively in high purity, and dissolves it in 250.mL of distilled water. The student then titrates the oxalic acid solution with her sodium hydroxide solution. When the titration reaches the equivalence point, the student finds she has used 37.9 mL of sodium hydroxide solution. Calculate the molarity of the student's sodium hydroxide solution. Round your answer to 3 significant digits.Explanation / Answer
2NaOH + H2C2O4 ---> Na2C2O4 + 2H2O
Mole H2C2O4=mass/Mr=0.130g/90=0.00144 mol
Mole NaOH=2/1 x 0.00144mol=0.002889 mol
> molarity NaOH=mole/V=0.002889mol/0.0797L=0.076 M
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.