A ball on the end of a string is cleverly revolved at a uniform rate in a vertic
ID: 2142178 • Letter: A
Question
A ball on the end of a string is cleverly revolved at a uniform rate in a vertical circle of radius 83.0cm, as shown in figure above
If its speed is 4.12m/s and its mass is 0.271kg, calculate the magnitude of the tension in the string when the ball is at the top of its path.
A ball on the end of a string is cleverly revolved at a uniform rate in a vertical circle of radius 83.0cm, as shown in figure above If its speed is 4.12m/s and its mass is 0.271kg, calculate the magnitude of the tension in the string when the ball is at the top of its path.Explanation / Answer
When it is at top of its path,
the net force, Fnet = mg + T
where T = tension in string
m = mass
g =9.8 m/s2
r= radius of path = 83 cm = 0.83 m
and they are in same direction,
so, Fnet = mg + T
and this Fnet must provide the necessary centripetal force
so, Fnet = mg + T = mv^2/r
So, T = mv^2/r-mg = 0.271*4.12^2/0.83 - 0.271*9.8 = 2.89 N <-------------answer
b)
at bottom, Fnet = T - mg = mv'^2/r
so, T = mg + mv'^2/r <------here v' = velocity at bottom of the circle
By conservation of energy,
K.E + P.E at the top = K.E at the bottom
So, 0.5*mv^2+mg(2r) = 0.5*mv'^2 <-----here as from the top to the bottom, the ball descends by = 2r heoght, so, P.E = mgh = mg(2r)
So, v'^2 = (v^2+4gr)
so, T = mg+mv^2/r = mg +m*(v^2+4gr)/r
= 0.271*9.8+0.271*(4.12^2+4*9.8*0.83)/0.83
= 18.82 N <----------------answer
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.