A rail gun uses electromagnetic forces to accelerate a projectile to very high v
ID: 2142229 • Letter: A
Question
A rail gun uses electromagnetic forces to accelerate a projectile to very high velocities. The basic mechanism of acceleration is relatively simple and can be illustrated in the following example. A metal rod of mass 40.0g and electrical resistance 0.500? rests on parallel horizontal rails that have negligible electric resistance. The rails are a distance L = 10.0cm apart. (Figure 1) The rails are also connected to a voltage source providing a voltage of V = 5.00V .
The rod is placed in a vertical magnetic field. The rod begins to slide when the field reaches the value B = 0.196T . Assume that the rod has a slightly flattened bottom so that it slides instead of rolling. Use 9.80m/s2for the magnitude of the acceleration due to gravity.
Find ?s, the coefficient of static friction between the rod and the rails.
I got .4 the first time I tried.
Explanation / Answer
F = iLB = 10 * 0.1 * 0.196 = 0.196 N
SInce it is moving with constant velocity
hence
2 umg (because of 2 horizontal rails) = 0.196
2 * u * 0.04 * 9.8 = 0.196
u = 0.196/(9.8 * 0.04 * 2) = 0.25
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.