Two blocks connected by a rope of negligible mass are being dragged across a tab
ID: 2142674 • Letter: T
Question
Two blocks connected by a rope of negligible mass are being dragged across a table. Suppose F = 179N, m1 = 8.10 kg, m2 = 15.4 kg, the acceleration of the system is 4.25m/s2. If the coefficient of kinetic friction between block 1 and the table is equal to the coefficient of friction between block 2 and the table.
what is the coefficient of kinetic friction between the blocks and the table?
what is the tension in the rope
Two blocks connected by a rope of negligible mass are being dragged across a table. Suppose F = 179N, m1 = 8.10 kg, m2 = 15.4 kg, the acceleration of the system is 4.25m/s2. If the coefficient of kinetic friction between block 1 and the table is equal to the coefficient of friction between block 2 and the table. what is the coefficient of kinetic friction between the blocks and the table? what is the tension in the ropeExplanation / Answer
F - friction = (m1 + m2 )a
F - u (m1 + m2 ) g = (m1 + m2) a
179-u*(8.1+15.4)*9.81 = (8.1+15.4)*4.25
u=0.343
sum forces for block 1
T - friction = m1 a
T = m1a + friction = 8.1*4.25 + 0.343*8.1*9.81=61.68 N
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.