Two objects are connected by a massless string, as shown in the figure below. Th
ID: 2143198 • Letter: T
Question
Two objects are connected by a massless string, as shown in the figure below. The incline and pulley are frictionless.
(b) Find the acceleration and tension for ? = 44° and m1 = m2 = 9 kg.
a = m/s2
Explanation / Answer
a). a = net force in the direction of motion/total mass => a = [m2*g - m1*g*sin(theta)]/(m1+m2) b). a = [9*9.8 - 9*9.8*sin(44)]/(9+9) = 1.496 m/s^2 let tension =T for mass m2, m2*g - T = m2*a => 9*9.8 - T = 9*1.496 => T = 74.736 N
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.