A capacitor of capacitance C takes 2 s to reach 63% of its maximum charge when c
ID: 2143700 • Letter: A
Question
A capacitor of capacitance C takes 2 s to reach 63% of its maximum charge when connected in series to a resistance R and a battery of emf. How long does it take (from zero initial charge) for this capacitor to reach 95% of its maximum charge? a) 7 s b) 4 s c) 3 s d) 5 s e) 6 s A capacitor of capacitance C takes 2 s to reach 63% of its maximum charge when connected in series to a resistance R and a battery of emf. How long does it take (from zero initial charge) for this capacitor to reach 95% of its maximum charge? a) 7 s b) 4 s c) 3 s d) 5 s e) 6 s 7 s 4 s 3 s 5 s 6 s a) 7 s b) 4 s c) 3 s d) 5 s e) 6 sExplanation / Answer
Answer is 6 s......option e)
Q = Qo*(1 - e^(-t/T))
Q/Qo = 1- e(-t/T))
e^(-t/T) = 1 - Q/Qo
e^(-t/T) = 1 - 0.63
-t/T = ln(0.37)
T = -t/ln(0.37)
T = 2.01156 (time constant)
now
Q = Qo*(1 - e^(-t/T))
Q/Qo = 1- e(-t/T))
e^(-t/T) = 1 - Q/Qo
e^(-t/T) = 1 - 0.95
-t/T = ln(0.05)
t = -T*ln(0.05)
t = 6 s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.