A 40-kg ice skating student, having accelerated herself to a velocity of 3.5 m/s
ID: 2144005 • Letter: A
Question
A 40-kg ice skating student, having accelerated herself to a velocity of 3.5 m/s in the + x direction, loses control and collides head-on with her 55-kg classmate, who was initially moving at 2.2 m/s in the + y direction. The two hold onto each other to keep from falling down and slide off together in the same direction.
(a) What is the final velocity (magnitude and direction) of the two skaters?
(b) What is the total kinetic energy of the two-skater system before the collision (KEi) and after the collision (KEf)?
Explanation / Answer
40*3.5 +55*2.2 =(40+55)v
v =2.75
before colistion ke = 1/2 (40*3.5^2 +55*2.2^2) =378.1 j
after col ke =1/2 (95*2.75^2) =359.21 j
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.