Diagram: http://www.webassign.net/mi3/19-072-ProblemThinSection.jpg All of the w
ID: 2144177 • Letter: D
Question
Diagram: http://www.webassign.net/mi3/19-072-ProblemThinSection.jpg
All of the wires in the circuit shown in the diagram are made of the same material, but one wire has a smaller radius than the other wires.
The radius of the thin wire is 0.23 mm, and the radius of the thick wire is 0.69 mm. There are 4e+28 mobile electrons per cubic meter of this material, and the electron mobility is 0.0006 (m/s)/(V/m). If 6e+18 electrons pass location D each second, how many electrons pass location C each second?
What is the magnitude of the electric field at location C ?
Diagram: http://www.webassign.net/mi3/19-072-ProblemThinSection.jpg All of the wires in the circuit shown in the diagram are made of the same material, but one wire has a smaller radius than the other wires. The radius of the thin wire is 0.23 mm, and the radius of the thick wire is 0.69 mm. There are 4e+28 mobile electrons per cubic meter of this material, and the electron mobility is 0.0006 (m/s)/(V/m). If 6e+18 electrons pass location D each second, how many electrons pass location C each second? What is the magnitude of the electric field at location C ?Explanation / Answer
A=pir^2 =pi*(0.69*10^-3)^2
A=1.5*10^-6 m^2
I =6*10^18*1.6*10^-19 =0.96 A
drift velocity
V=I/nAq =0.96/(1.5*10^-6*4*10^28*1.6*10^-19)
V=1*10^-4 m/s
since
V=uE
E=V/u =10^-4/0.0006
E=0.1667 V/m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.