Consider the circuit shown in the figure below. (Assume R 1 = 11.00 ? , R 2 = 2.
ID: 2144361 • Letter: C
Question
Consider the circuit shown in the figure below. (Assume R1 = 11.00 ?, R2 = 2.60 ?, and V = 10.00 V.)
Consider the circuit shown in the figure below. (Assume R1 = 11.00 ?, R2 = 2.60 ?, and V = 10.00 V.) Calculate the equivalent resistance of the R1 and 5.00-? resistors connected in parallel. Using the result of part (a), calculate the combined resistance of the R1, 5.00-?, and 4.00-? resistors. Calculate the equivalent resistance of the combined resistance found in part (b) and the parallel 3.00-? resistor. Combine the equivalent resistance found in part (c) with the R2 resistor. Calculate the total current in the circuit. What is the voltage drop across the R2 resistor? Subtracting the result of part (f) from the battery voltage, find the voltage across the 3.00-? resistor Calculate the current in the 3.00-? resistor.Explanation / Answer
(a) 1/(1/11+ 1/5)=3.4375
(b) 3.4375+4=7.4375
(c) 1/(1/7.4375 + 1/3)=2.1377
(d) 2.6+2.1377=4.73
(e) V/4.73= 10/4.73 = 2.114
(f) 2.114*2.6= 5.497
(g) 10-5.497=4.503
(h) 4.503/3= 1.501
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.