A 20.0 kg block is connected to a 30.0 kg block by a string that passes over a l
ID: 2144648 • Letter: A
Question
A 20.0 kg block is connected to a 30.0 kg block by a string that passes over a light, frictionless pulley. The 30.0 kg block is connected to a spring that has negligible mass and a force constant of 280 N/m, as shown in the figure below. The spring is unstretched when the system is as shown in the figure, and the incline is frictionless. The 20.0 kg block is pulled 22.0 cm down the incline (so that the 30.0 kg block is 42.0 cm above the floor) and released from rest. Find the speed of each block when the 30.0 kg block is 20.0 cm above the floor (that is, when the spring is unstretched).
Explanation / Answer
Force equations:
30g - T = 30a
T - 20g sin40 = 20a
adding both
50a = 168.013
acceleration a = 3.36 m/s^2
s = 22cm = 0.22m
v = sqrt(2*3.36*0.22) = 1.2159 m/s
speed of both the blocks = 1.2159 m/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.