Consider the popgun in the figure below. The launching mechanism consists of a t
ID: 2144659 • Letter: C
Question
Consider the popgun in the figure below. The launching mechanism consists of a trigger-released spring. The spring is compressed to a position yA, and the trigger is fired. The projectile of mass m rises to a position yC above the position at which it leaves the spring, indicated in the figure as position yB = 0. Consider a firing of the gun for which m = 30.0 g,yA = -0.100 m, and yC = 25.0 m. Suppose, however, there is a friction force of magnitude 1.80 N acting on the projectile as it rubs against the interior of the barrel. The vertical length from point to the end of the barrel is 0.440 m. (Hint: you may need to calculate the spring constant from the information given.) After the spring is compressed and the popgun fired, to what height does the projectile rise above point ? Draw four energy bar charts for this situation. (Do this on paper. Your instructor may ask you to turn in this work.)Explanation / Answer
0.5*k*dy^2- Wf = m*g*(25+dy)
0.5*k*0.1^2 - 1.8*0.44 = 30*10^-3*9.8*(25.1)
k = 1634.28N/m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.