A mass and spring are arranged on a horizontal, frictionless table as shown in t
ID: 2144974 • Letter: A
Question
A mass and spring are arranged on a horizontal, frictionless table as shown in the figure below. The spring constant is k = 515 N/m, and the mass is 4.0 kg. The block is pushed against the spring so that the spring is compressed an amount 0.34 m, and then it is released. Find the velocity of the mass when it leaves the spring.
m/s
Explanation / Answer
1/2mv^2=kinetic engy =energy of the spring
1/2mV^2=1/2kx^2
mv^2=kx^2
on solving we get
v=3.85m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.