Two forces are applied to a car in an effort to move it, as shown in the followi
ID: 2145192 • Letter: T
Question
Two forces are applied to a car in an effort to move it, as shown in the following figure, where F1 = 441 N and F2 = 363N. (Assume up and to the right as positive directions.)
Explanation / Answer
The addition of vector
F1= 441 at 10 degrees,
and vector F2= 363 N at -30 degrees,
X component calculation =
Frx = F1x +F2x = 441*cos(10) + 364*cos(-30)
= 424.45 + 321.30 = 745.75 N
Y Component Calculation
Fry = F1y + F2y = 441*sin(10) + 364*sin(-30)
= 74.84 + -185.50 = -110.66
Magnitude= sqrt( (745.75)^2 + (-110.66)^2) = 753.916
Angle = tan-1(-110.66/745.75) = 351.56 degrees= -8.44degrees
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.