Two blocks of masses m1 = 2.00 kg and m2 = 4.55 kg are each released from rest a
ID: 2145791 • Letter: T
Question
Two blocks of masses m1 = 2.00 kg and m2 = 4.55 kg are each released from rest at a height of y = 4.30 m on a frictionless track, as shown in the figure below, and undergo an elastic head-on collision.http://www.webassign.net/sercp/p6-56alt.gif
(a) Determine the velocity of each block just before the collision. Let the positive direction point to the right.
v1i m/s
v2i m/s
(b) Determine the velocity of each block immediately after the collision.
v1f m/s
v2f m/s
(c) Determine the maximum heights to which m1 and m2 rise after the collision.
y1f m
y2f m
Explanation / Answer
v of both before collision =(2g*4.3) =9.18 m/s
V1 =9.18 m/s
V2 =-9.18 m/s
.................
after collision
V1f = [(2-4.55)*9.18 +2*4.55*(-9.18)]/(4.55+2) =-16.33 m/s
V2f =[(4.55-2)*9.18 +2*2*(9.18)]/(4.55+2) =9.18 m/s
hence h1f =0.5 v^2/g =13.6 m
h2f =4.3 m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.