A 2.00-kg object is attached to an ideal massless horizontal spring of spring co
ID: 2147879 • Letter: A
Question
A 2.00-kg object is attached to an ideal massless horizontal spring of spring constant 100.0 N/m and is at rest on a frictionless horizontal table. The spring is aligned along the -axis and is fixed to a peg in the table. Suddenly this mass is struck by another 2.00-kg object traveling along the x-axis at 3.00 m/s, and the two masses stick together. What are the amplitude and period of the oscillations that result from this collision?a) 0.424m,1.26s
b) 0.300m,1.26s
c) 0.424m,5.00s
d) 0.424m,0.889s
e) 0.300m,0.889s
Explanation / Answer
by momentum conservation
m1.V1 = (m1+m2).V2
2 x 3 = 4 x V2
V2 = 3/2 m/s
1/2.K.x2 = 1/2. (m1+M2).V22
1/2.100.x2 = 1/2 x 4 x 1.52
X = 0.3 m = amplitude
Now, velocity = V = .X
1.5 = x 0.3
= 5 rad/s
time period = 2.pi /
= 2xpi / 5 = 1.26 se
hence option B
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.