Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Two carts on a track have the same mass m = 2.10 kg. They collide elastically wi

ID: 2148600 • Letter: T

Question

Two carts on a track have the same mass m = 2.10 kg. They collide elastically with Cart 1 initially traveling at v1i = 1.64 m/s to the right and Cart 2 initially at rest (v2i = 0 m/s). The collision is monitored by two motion sensors. The time over which the collision lasts is ?t = 0.05 s. 1.What is the final velocity of Cart 1?
v1f = .

2.What is the final velocity of Cart 2?
v2f = .

3.What is the change in kinetic energy of each Cart?
?K1 = .
?K2 = .


4.What is the impulse delivered to cart 2?
?p2 = .

5.What is the average force of Cart 1 on Cart 2 during the collision?
Average F12 = .

6.What is the average force of Cart 2 on Cart 1 during the collision?
Average F21 =
.

Explanation / Answer

v1f = zero v2f = v1i = 1.64m/s 0.5 mv1i^2 =0.5*2.10* 1.64^2 =2.82408 J ?K1 = -2.82408 J ?K2 =+2.82408 J ?p2 = m*(v2f-0) = 2.01*1.64 = 3.2964 kg m/s The average force of Cart 1 on Cart 2 during the collision F12 = ?p2/t =3.2964/0.05 = 65.928 N The average force of Cart 2 on Cart 1 during the collision Average F21 = - 65.928 N

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote