Thank You. and the tutorial does not work sorry. Thanks again ! A wall in a hous
ID: 2148773 • Letter: T
Question
Thank You. and the tutorial does not work sorry. Thanks again !
A wall in a house contains a single window. The window consists of a single pane of glass whose area is 0.15 m2 and whose thickness is 2.1 mm. Treat the wall as a slab of the insulating material Styrofoam whose area and thickness are 21.00 m2 and 0.080 m, respectively. Heat is lost via conduction through the wall and the window. The temperature difference between the inside and outside is the same for the wall and the window. Of the total heat lost by the wall and the window, what is the percentage lost by the window? (The thermal conductivity for glass window is kG = 0.80 J/(s.m.C degree), and the thermal conductivity for Styrofoam is kS = 0.010 J/(s.m.C degree).) Percentage lost by window =Explanation / Answer
Wall thermal resistance=l/kA=0.08/(0.01*21)=0.381K/W
Glass thermal resistance=l/kA=2.1*10-3/(0.8*0.15)=0.0175K/W
Percentage heat lost by glass= 1/0.0175/(1/0.0175+1/0.381)=95.6%
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.