A model of a red blood cell portrays the cell as a spherical capacitor, a positi
ID: 2153356 • Letter: A
Question
A model of a red blood cell portrays the cell as a spherical capacitor, a positively charged liquid sphere of surface area A separated from the surrounding negatively charged fluid by a membrane of thickness t. Tiny electrodes introduced into the interior of the cell show a potential difference of 100 mV across the membrane. The membrane's thickness is estimated to be 102 nm and has a dielectric constant of 5.00.(a) If an average red blood cell has a mass of 1e-12 kg, estimate the volume of the cell and thus find its surface area. The density of blood is 1100 kg/m3.
volume?= m3
surface area? = m2
Explanation / Answer
m = 1.1e-12 kg rho = 1100 kg/m3 V = m/rho = 1.1e-12/1100 = 1e-15 m3
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.