A person notices a mild shock if the current along a path through the thumb and
ID: 2153641 • Letter: A
Question
A person notices a mild shock if the current along a path through the thumb and index finger exceeds 72 mu A. Compare the maximum possible voltage without shock across the thumb and index finger with a dry-skin resistance of 5.0 x 105 ohm and a wet-skin resistance of 1500 ohm. dry skin V wet skin V The power supplied to a typical black-and-white television set is 92 W when the set is connected to 120 V. How much electrical energy does this set consume in 1 hour? A color television set draws about 2.7 A when connected to 120 V. How much time is required for it to consume the same energy as the black-and-white model consumes in 1 hour? minExplanation / Answer
1)
dry : V = I R = 72e-6*5e5 = 36 V
wet: V = I R = 72e-6*1500 = 0.108 V
2)
2-a)
E = P t = 92 *60*60 = 331200 J
2-b)
P = I V = 120*2.7 = 324 W
t = E/P = 331200/324 = 1022 s = 17.0 min
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.