Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A 5.00 kg block carrying a charge Q=60.0?C is connected to a spring for which k=

ID: 2155706 • Letter: A

Question

A 5.00 kg block carrying a charge Q=60.0?C is connected to a spring for which k=100N/m (see diagram below). The block lies on a frictionless horizontal track, and the system is immersed in a uniform electric field of magnitude E=5.00x10^5 V/m, directed as shown. If the block is released from rest when the spring is unstretched (at x=0),

A. By what maximum amount does the spring expand?

B. What is the equilibrium position of the block?

C. If the block is released from rest at x=0, how fast is it moving at x=0.25m?

D. Now, if instead of being released from rest, the block is shoved to the left so that it starts with a velocity to the left of 2 m/s, what maximum distance to the left of x=0 would the block reach?

E. What maximum distance to the right of x=0 would the block reach?

F. Where would the new equilibrium location be?

G. What if the block was shoved to the right giving it an initial velocity of 2 m/s. What maximum distance to the right of x=0 would the block reach?

Explanation / Answer

no figure?? please re-post the question alongwith the figure.

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote