For a single, isolated point charge carrying a charge of q=46.7 pC, one equipote
ID: 2155875 • Letter: F
Question
For a single, isolated point charge carrying a charge of q=46.7 pC, one equipotential surface consists of a sphere of radius 29.4mm centered on the point charge. What is the potential on this surface? (volts)You would like to draw an additional equipotential surface, which is separated by 4.44 V from the previously mentioned surface. How far from the point charge should this be? This surface must also meet the condition of being farther from the point charge than the equipotential surface? (mm)
Explanation / Answer
q = 46.7*10-12 C, r = 0.0294 m,
the potential on this surface V = kq/r = 14.30 V
V' = 14.30 - 4.44 = 9.86 V = kq/r'
r' = kq/V' = 0.0426 m = 42.6 mm
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.