A wire is 1 m long and has a mass of 0.023 kg. The wire is stretched between two
ID: 2156334 • Letter: A
Question
A wire is 1 m long and has a mass of 0.023 kg. The wire is stretched between two points and when driven by an oscillator at 550 Hz you notice that the wire is oscillating with four antinodes (four loops) between the rigid supports(a) What is the fundamental frequency of the wire?
(b) What is the fundamental wavelength of the wire?
(c) What is the velocity of the wave in the wire?
(d) What is the tension in the wire?
(e) What is the next lowest frequency (closest to, but lower than 550 Hz) that will produce a standing wave on the wire?
(f) How many antinodes does this standing wave have?
Explanation / Answer
1. fundamental frequency f0 = 550/4 = 137.5 HZ 2. fundamental wavelength ?0 = 2l = 2m 3. velocity v = 137.5*2 = 275 m/s 4.tension T = v^2 m = 275^2*0.023 = 1739 .3 N 5. NEXT FREQ f =3f0 = 412.5 HZ 6.three
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.