Two slits separated by a distance of d = 0. 13mm are located at a distance of D
ID: 2156759 • Letter: T
Question
Two slits separated by a distance of d = 0. 13mm are located at a distance of D = 580mm from a screen. The screen is oriented parallel to the plane of the slits. The slits are illuminated by a coherent light source with a wavelength of lambda = 529E-6 mm. The interference pattern shows a peak at the center of the screen (m=0) and then alternating minima and maxima. What is the pathlength difference between the two waves from the two slits at the first (m=1) maximum on the screen? Answer: What is the pathlength difference between the two waves from the two slits at the first (m=0) minimum on the screen? Calculate the distance on the screen between the central maximum (m=0) and the first (m=1) maximum (You can assume sin( theta ) = tan( theta ) = theta with theta expressed in radians). Answer:Explanation / Answer
a)Path difference==529*10-6mm=529*10-9m
b)Path difference=/2=264.5*10-6mm=264.5*10-9m
c)y=D/d
D=distance between screen and slits.
d=distance between slits.
y=580*529*10-6/0.13=2.36mm=2.36*10-3m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.